Τετάρτη 5 Σεπτεμβρίου 2012

Σπουδαίες εμφανίσεις των αθλητών του ΕΟΣ Μετσοβου

Στο παγκόσμιο κύπελλο Ρόλλερσκι που πραγματοποιήθηκε στην Τρίπολη τις 24-26 Αυγούστου 2012, ο Παπάσης Γεώργιος ήταν ο αθλητής που ξεχώρισε από ελληνικής συμμετοχής με την πέμπτη θέση στο αγώνισμα του σπριντ στην κατηγορία των εφήβων. Ο αθλητής του ΕΟΣ Μετσόβου, που είχε τον τέταρτο καλύτερο χρόνο στην προκριματική φάση, έχασε στις λεπτομέρειες την πρόκριση στους ημιτελικούς και την ευκαιρία να διεκδικήσει ένα μετάλλιο.Η πέμπτη θέση αποτελεί μεγάλη επιτυχία για την χώρα μας αφού είναι το καλύτερο αποτέλεσμα Έλληνα αθλητή στον συγκεκριμένο θεσμό.Στην κατηγορία εφήβων ο Αγγέλης ήταν 7ος στα 10 χλμ ανάβασης ενώ στην κατηγορίαι νεανίδων ξεχώρισε η Μπούμπα Μαρία η οποία κέρδισε τον τίτλο της πανελληνιονίκη σε όλα τα αγωνίσματα (τρία).Μία από τις καλύτερες παρουσίες σε διεθνείς αγώνες στην ιστορία της ΕΟΧ είχαν οι Έλληνες Διαθλίστες στο Βαλκανικό πρωτάθλημα θερινού Διάθλου με ρόλλερσκι στο Μπάνσκο της Βουλγαρίας τις 29-30 Αυγούστου. Την πρώτη θέση και το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο αθλητής του ΕΟΣ Μετσόβου Αγγέλης Απόστολος στο αγώνισμα των 10 χλμ σπριντ της κατηγορίας Εφήβων.Με 6 πετυχημένες βολές (6/10), άριστο ρόλλερσκι και χρόνο21:44,6 κέρδισε τους 14 αθλητές από τέσσερις χώρες και επιβεβαίωσε τη φήμη του μεγάλου ταλέντου, χαρίζοντας στην χώρα μας ένα χρυσό μετάλλιο σε διεθνή αγώνα Διάθλου, μετά από πολλά χρόνια. Στο αγώνισμα της καταδίωξης (Pursuit) ο Αγγέλης με 8 άστοχες βολές (12/20) τερμάτισε με χρόνο 34:19,0 40 δευτερόλεπτα πίσω από τον Βούλγαρο Palevski Radi.Οι άριστες επιδόσεις ήρθαν σε μια δύσκολη για τον ΕΟΣ Μετσόβου περίοδο και πραγματικά τις είχαν ανάγκη τόσο οι αθλητές όσο και οι προπονητές αφού επιζητούσαν ένα κίνητρο να αντεπεξέλθουν στις επίπονες προσπάθειες τους να κάνουν αθλητισμό υψηλού επιπέδου.